Pubertás
Ez a korszak a serdülés kibontakozása, tetőzése.
Fizikai változások
- érett ivarsejtek
- vegetatív jelek: izzadás, feszültségérzés, fej-, gyomorfájás, fáradékonyság, szédülés, pajzsmirigy működése fokozódik: éhség/nem evés
- érzékenység, kedvetlenség, lustaság
Néhány pszichikus jellemző
- önállósodás szükséglete
- eredetieskedés, egyénieskedés
- befelé fordul, töpreng, gondolkodik, elemezget igyekszik megismerni képességeit, indítékait
- érdekes, újszerű élményekre törekszenek
- egyéni módon szemléli a világot: a különbségek, ellentmondások iránt van erősebb érzéke
- egy élményből/tapasztalatból általánosít
- erőteljes szexuális érdeklődés
E korszakra jellemző érzelmek
bizonytalanság, feszültség, szélsőséges hangulatok, lehangoltság, agresszió, rajongás
A kamasz viszonya környezetével
Mivel a felnőtté válás folyamat a gyermeki lét elvesztésével jár, a kamasz saját nemű szülővel szembeni ellenállással könnyíti meg az amúgy fájdalmas leválást - nem szabad ezt általános ellenségeskedésnek kezelnünk.
A kamasz rajonghat olyan felnőttekért, aki értéket képvisel számára: igazságos, jó, megértő, humánus, okos, bölcs emberek.
Az egyénieskedés megnyilvánulhat a viselkedésben: hangos nevetések, erőteljes reakciók, vagy külső szignálokban: feltűnő ruhadarabok, nem megszokott frizura stb. viselése.
Hogyan segíthetjük a gyermekünket?
Otthon továbbra is biztosítanunk kell szeretetünkről, elfogadásunkról és fenn kell tartanunk az egyértelmű szabályokat, hogy gyermekünk biztonságban érezhesse magát mellettünk.
A kamasznak okos, de tapintatos irányításra van szüksége, hiszen annyi érzelem közepette nem tudja, hogy melyik reakció valóságos mértékű.
Fontos, hogy a gyermek őszinte családi légkörben nevelkedjen, így a kételyeiről, kérdéseiről, hibázásokról is mer majd beszélni.
Nem szabad elfelejteni, hogy ez az átmeneti kor nagyon leterheli e gyermek szervezetét és idegrendszerét, segítenünk kell neki. A kamaszkor sajátos viselkedésével együtt szeretettel támogassuk Őt e változás során, hogy egészséges lelkületű boldog felnőttként élhessen majd.
Felhasznált irodalom:
Murányi-Kovács Ednréné: A serdülőkor